Kronika – archiwum

 

Biwak 4 Gromad

17 -19 października 2014

Aż cztery gromady zuchowe: „Kubusie Puchatki”, „Polne Kwiatki”, „Krasnoludkowy Ród” i „Żeglarze Czarnej Perły” 17 października wyruszyły na pomoc rozbitkom ze statku „Neptun”.

Dołączyliśmy do lokalnych plemion, uczyliśmy się jak budować szałasy, zdobywać pożywienie, przyrządzać posiłki w trudnych warunkach. Udaliśmy się również na zatopiony wrak, aby wśród jego szczątków odszukać drogocenne skrzynie i klejnoty. W niedzielę szczęśliwie powróciliśmy do domu z masą nowych umiejętności i z głowami pełną wspaniałych wspomnień.

10743576_746070855446064_1090897460_n

 

10580450_746071405446009_43753353_n

Wyjazd integracyjny Gimnazjum

29 września 2014

29 września odbył się wyjazd integracyjny dla uczniów gimnazjum im. Królowej Apostołów. 335 KDSH Niewidzialni, przy pomocy kadry szczepu, zorganizowali gimnazjalistom dzień wypełniony przeróżnymi atrakcjami. :)

Zaczęło się od zagadki kryminalnej. By zdobyć konieczne do jej rozwiązania wskazówki, uczestnicy musieli wykonać szereg zadań. Następnie odbyła się gra, mająca na celu zdobycie flag przeciwników, przy jednoczesnym ochronieniu swojej. Po przerwie na obiad, składający się z pysznych kiełbasek, przyszedł czas na trochę wysiłku intelektualnego w postaci ogromnego monopoly, rozbudowanego dodatkowo o pytania, na które uczestnicy udzielali odpowiedzi poruszając się po planszy. Całość zakończyła się krótką prezentacją drużyny, po której wszyscy powrócili do Krakowa.

10720891_460823157392914_484771572_n

 

Bal Instruktorski

2  luty 2013

Na co  dzień nasza kadra to wolontariusze. Pracujemy, przygotowujemy zbiórki, prowadzimy warsztaty, realizujemy zajęcia. Jest jedne dzień w roku kiedy jest dla nas czas zabawy i odpoczynku. To właśnie jest bal instruktorski szczepu ZHP Tęczowy. Chcemy wspólnie się pobawić, ale przede wszystkim nacieszyć sobą.

532007_480576738668367_1936971209_n

 542656_480576605335047_829621438_n

11947_480576755335032_1591772601_n

Zima w mieście

Nasza akcja jeszcze trwa, ale już teraz można zobaczyć video relację, zapraszamy.

 

Betlejemskie Światło Pokoju

23.12.2012

To już tradycja. Przekazujemy Betlejemskie Światło Pokoju w Nowej Hucie w kościele na ulicy Bulwarowej. Światło, które pali się cały czas w grocie, gdzie narodził się Jezus Chrystus wędruje  po całej Europie dzięki scoutom. 16 grudnia dotarło do Polski. Z Wawelu przywieźliśmy je do Nowej Huty.  Odważyliśmy się być dobrymi!

Tęczowe Skrzydła

8.12.2012

Po raz pierwszy odbył się plebiscyt na najlepszego drużynowego szczepu Tęczowy. Każdy instruktor miał prawo zgłosić swoją nominację. Na wyjeździe zostały one przedstawione, a następnie odbyło się tajne głosowanie. Najpierw nominacje: Mateusz Romanowski, Magdalena Furtak, Weronika Witowska, Monika Suchy i Karolina Marat. Najlepszą drużynową została wybrana Monika Suchy. Otrzymuje ona specjalny fundusz stypendialny na swój rozwój, gratulujemy.

Wyjazd integracyjny kadry szczepu

7-9.12.2012

Tradycyjnie w grudniu cała kadra Tęczowego wyjechała w Tatry aby odpocząć i nabrać sił. W piątek bawiliśmy się na mrocznym wieczorze. W sobotę zwiedzaliśmy Zakopane i jeździliśmy na nartach. Później mroczna gra strategiczna i kominek.

Memoriał Generała Maczka

18 listopada 2012

Michał, Piotrek i Mateusz weszli w skład reprezentacji Hufca Kraków Nowa Huta w czasie turnieju piłkarskiego w Warszawie. Chłopaki dzielnie walczyli. Pierwszy mecz wygrali z reprezentacją hufca Żoliborz. Później po zaciętym boju przegrali ze scoutami z Litwy.

Tajemnicza Gra Integracyjna Szczepu

17 listopada 2012

Pierwszy raz w tym roku harcerskim wszystkie zuchy, harcerze i wędrownicy spotkali się na wspólnej grze. tym razem nie w drużynach, ale w pomieszanych zastępach wzięli udział w intrydze detektywistycznej. Komendant szczepu został porwany. Detektywi muszą go odnaleźć. 5 miejsc do sprawdzenia, zadania do wykonania, poszlaki, a wszystko po to żeby poznać zuchy i harcerzy z innych drużyn oraz Nową Hutę. W grze wzięło udział 100 osób z Tęczowego.

 

Święto Niepodległości

11 listopada 2012

Dzisiaj Nasz święto. Pokażmy, że jesteśmy patriotami i umiemy się cieszyć z Naszego największego święta narodowego. My zawsze staramy się być nowoczesnymi patriotami – wychowujemy młode pokolenia, zmieniamy okolicę, pomagamy lokalnej społeczności, uczymy historii, wartości, tradycji poprzez zabawę i działanie. Po prostu w tym dniu bądźmy wszyscy razem uśmiechnięci.

Akcja Znicz

31 październik do 2 listopada 2012

Jak co roku Nasi harcerze sprzedają znicze i rozdają chorągiewki aby pozyskać fundusze. Środki te w całości przeznaczamy na zakup materiałów programowych, organizację akcji, wyjazdów, warsztatów i szkoleń.

Poświęcamy swój wolny czas aby ciężko pracować, marznąć czasem moknąć. Jednak zawsze z uśmiechem na twarzy bo wiemy, że ten trud jest ważny.

V Seminarium Szczepowych

26-28 październik 2012

Nasz komenda Szczepu pojechała do Łodzi, gdzie odbyło się v seminarium szczepowych. To okazja na podniesienie swoich kwalifikacji, spotkanie z ludźmi, którzy prowadzą szczepu. Zwiedziliśmy troszkę Łodzi i wzięliśmy udział w szeregu warsztatów.

Zbiórka Kręgu Instruktorskiego

25 październik 2012

Dzisiaj odbyła się pierwsza zbiórka kręgu. Zaczęliśmy od wymyślenia nazwy, Naszej nazwy – Krowa Integracyjna. To ma być miejsce dla Nas. To ma być czas w którym będziemy poszerzać swoje horyzonty, dobrze się bawić i miło spędzać razem czas.

Pierwsze spotkanie było dedykowane Indiom. Poznaliśmy Jaśminę, która podróżowała, zakochała się i była na wolontariacie w Indiach.

Biwak 4 Gromad

21-22 październik 2012

Po raz kolejny wszystkie nasze zuchy bawiły się podczas Biwaku 4 Gromad, który w tym roku odbył się w Kaszowie w dniach 20-21 października. Zuchy dzielnie pomagały Czarodziejowi w odzyskaniu różdżki, którą niestety zgubił. A po całym dniu przygód i obrony szóstek usmażyliśmy pyszne kiełbaski podczas ogniska! W niedzielę wróciliśmy do Krakowa, gdzie na samym początku przywitaliśmy się ze Smokiem!  (Maria Tynor)

 

Rada Szczepu na Grzechynii

31.08 do 02.09.2012

To już tradycja. Każdy rok harcerski zaczynamy od Rady Szczepu na Grzechynii. Nasza chata pękała w szwach od ludzi, ale i pomysłów, decyzji i ustaleń. Kilka nowości w szczczepie, tradycje zostają. Kadra szczepu miała również szansę na wspaniała zabawę w czasie extreme kuchnia polowa, gry nocnej czy wieczornych spotkań przy ogniu. Zaczynamy rok harcerski 2012/2013

Harcerze 2.0

Gazeta Wyborcza 4.05.2012

Oto artykuł, który ukazał się w dzisiejszej Gazecie Wyborczej. Zobaczcie co o Naszym 55 leciu pisze Gazeta Wyborcza.

XIII Rajd KOSA

 

Bieg Pamięci

14 kwietnia 2012

Po raz pierwszy w Krakowie odbył się Bieg Pamięci. Jest to impreza, która poprzez sport upowszechnia wiedzę o historii Krakowa, podczas II wojny światowej. Jego trasa łączy trzy miejsca – Ul. Pomorska 2, Aptekę pod Orłem i fabrykę Schindlera, które razem tworzą trasę pamięci. Trasa biegu to 5km, biegaczy wzięło udział 400 osób, a 30 instruktorów pomagało w zabezpieczeniu i organizacji trasy. Dlaczego bierzemy udział w takich imprezach?

Po pierwsze to nowoczesny sposób na promowanie tak trudnej historii i krzewienie wartości patriotycznych. Po drugie to nie pierwsza impreza Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Udowadniamy, że możemy być partnerem dla takich instytucji. Po czwarte to świetne wzywanie dla Naszych instruktorów. Na koniec to szansa na zaistnienie Naszego środowiska – logo szczepu na plakatach, mapach, materiałach promocyjnych, MHK poleciło Nas jako partnera, któremu warto przekazać 1%, darmowe wejściówki dla instruktorów do muzeum no i koszulki.

Wiosenny Znicz

6-7 kwietnia 2012

To już drugi rok kiedy wystawiamy swoje stoisko prze cmentarzu w Grębałowie. Tym razem bardziej czuliśmy się jak na łodzi. Przed Naszym stoiskiem rozlegała się wielka kałuża. Deszcz padał, było zimno, ale Nasi instruktorzy poświecili swój czas by po raz kolejny zadbać o swoje środowisko. Dziękujemy wszystkim, którzy u Nas zakupili znicze. Te pieniądze to Nasza przyszłość – możliwość realizacji Naszych celów.

Zakończenie Kursu Zastępowych HIT

24 marzec 2012

W ogrodzie profesorskim przy Collegium Maius odbyło się zakończenie Naszego kursu. To chyba najbardziej odpowiednie miejsce do wręczenia dyplomów w czasie tak twórczego kursu.

Nasz kurs wykształcił 20 nowych zastępowych dla Szczepu. Każdy zastępowy otrzymał swój patent, który potwierdza zdobytą wiedzę, zrealizowane zadania i gotowość do działania w swoich drużynach. Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim zastępowym.
Dodatkowo chciałbym wyróżnić trójkę najlepszych zastępowych:

1. Ania Brzezińska
2. Marcin Barszcz
3. Dawid Włodarski

 

XII Festiwal GAŁA

17 marzec 2012

Kontynuujemy Naszą tradycję festiwali harcerskich. Po raz pierwszy cały szczep spotkał się w sali teatralnej parafii na os. Kalinowym. Od samego rana wszystkie drużyny bacznie się przygotowywały aby zacząć zmagania muzyczne dokładnie o godzinie 15:00.

Cały festiwal w fabule kanału telewizyjnego channel 55, a więc nie zabrakło wejściówki, przerw na reklamy i trójki prowadzących.
Na sam początek najmłodsi, a więc zuchy, które wspólnie zaśpiewały jedną piosenkę. Po czym każda gromada przedstawiła swoją piosenkę związaną z 55.

Po występach zuchów mogliśmy posłuchać harcerzy i ich piosenek harcerskich. Każda drużyna przygotowała również układ o 55 leciu szczepu. Na scenie tańce, przegląd układów od lat 50 do dzisiaj, nowoczesne tańce, a nawet You Can Dance. Każdy pokazywał co potrafił. Na koniec harcerze starsi ich kabarety. 335 KDSH Niewidzialni pokazali jak może wyglądać szczep za kolejne 55 lat.

Całość uświetniły występy gwiazd, najpierw zaśpiewała nasza wschodząca gwiazda, harcerka Gabriela Marat w trudnej piosence samej Adele. Na deser posłuchaliśmy nowohuckiej gwiazdy Julii Miesiączek. Oto wyniki festiwalu:

Część zuchowa:
I miejsce: 16 GZ Żeglarze Czarnej Perły
II miejsce: 2 GZ Polne Kwiatki
III miejsce: 4 GZ Krasnoludkowy Ród
wyróżnienie: 1 gz Kubusie Puchatki

Część harcerska:
I miejsce: 345 KDH Orion
II miejsce: 207 kDH Żagiew
III miejsce: 346 KDH Destemido
wyróznienie: 208 KDH Hakratury

Część starszoharcerska:
I miejsce: 335 KDSH Niewidzialni
II miejsce: PKDSH Hadrenalien

Nagroda za osobowość sceniczną: Tomasz Matlęga
Gratulujemy wszystkim zuchom i harcerzom za występy i wspólną zabawę.   Dziękujemy rodzicom i przyjaciołom za przybycie na festiwal.

Na koniec, ale najważniejsze podziękowania dla Igi Gadubały, Magdaleny Furtak i Alicji Musiał za przygotowanie i zorganizowanie festiwalu.

 

55 historii w Dzienniku Polskim

Nie Obozowa Akcja Zimowa Apollo 13

13 – 17 luty 2012
 

Po raz kolejny Nasz szczep organizuje czas wolny dla zuchów z Naszego szczepu w czasie ferii zimowych. Dzięki stałej współpracy i pomocy Pani Dyrektor ze szkoły podstawowej nr 88 mamy możliwość z korzystania z pomieszczeń i infrastruktury zaprzyjaźnionej szkoły. Zuchy przez pierwszy tydzień co dziennie od godziny 9:00 do 14:00 mogły spędzić czas pod opieką Naszych instruktorów świetnie się razem bawiąc.
Zuchy miały szansę wziąć udział w różnych zajęciach – tanecznych, majsterkach, grach, kalamburach, dramach, itd. Finałem akcji była wycieczka do planetarium w Niepołomicach, gdzie zakończyła się misja specjalna Apollo.

 


II zjazd kursu zastępowych H.I.T

3-5 luty 2012

Za nami drugi i ostatni zjazd kursu zastępowych. Tym razie w czasie nieubłaganych mrozów udaliśmy się do szkoły podstawowej w Czułowie. Tutaj na naszych kursantów czekały kolejne zajęcia. Po raz drugi harcerze mieli szansę popracować nad swoim warsztatem. Kilkanaście godzin zajęć, gry, zajęcia praktyczne i warsztaty to wszystko działo się w szkole w Czułowie. Oczywiście zjazd kursu to szansa na poznanie swoich równieśników z innych drużyn w szczepie i nawiązanie nowych znajomości.

Kadra kursu i szczepu miała pracy, ale i zabawy co niemiara.

336 KDW BASTION

W dniu 27 stycznia 2012 o godzinie 17:30 do Naszego szczepu dołączyła nowa drużyna – 336 KDW BASTION. Po zaliczonym okresie próbnym drużyna została zarejestrowana i otrzymała swój numer.

Gratulacje dla całej drużyny i życzymy powodzenia!

Bal instruktorski Szczepu

 21.01.2012

Już tradycyjnie kadra szczepu spotyka się na balu instruktorskim. Tym razem bawiliśmy się w Nowohuckim Centrum Kultury w stylu hollywood. Na co dzień zajmujemy się wychowywaniem młodzieży, ale od czasu do czasu potrzebujemy się spotkać, odpocząć i spędzić ze sobą miło czas. Właśnie taką rolę odgrywa bal w naszym szczepie.

Wszystko zaczęło się od sprawdzenia listy gości przed wejściem na czerwony dywan. Każdy dostał piękną bransoletkę, jak to przystało na wykwintne wydarzenie. Po krótkim filmiku, toaście Picollo rozpoczęliśmy taniec i zabawę.

Pod koniec odbyło się wręczenie Oscarów i jedno wielkie zdjęcie rodzinne. Wielkie podziękowania należą się organiztorkom – Kasia, Weronika, Jagoda i Agnieszka, wielkie dzięki!

Zakończenie Kursu Przybocznych

15.01.2012

Dzisiaj odbyło się zakończenie kursu przybocznych w lokalu hufca Kraków Nowa Huta.

Po pierwsze szczep Tęczowy ma najlepszą przyboczną – Alicja Musiał, która ukończyła kurs z wynikiem 98%. Gratulujemy bardzo serdecznie. Kurs z naszego szczepu również na wysokim poziomie zaliczyli: Weronika Witowska, Dominika Czółno, Marysia Tynor, Agnieszka Łapczyńska, Wiktoria Hernik, Weronika Zaręba, Jakub Łobaza, Hubert Wilczyński, Tomasz Matlęga.

Podziękowania również się należą dla Katarzyny Pucułek i Grzegorzowi Turbasie, którzy tworzyli kadrę szczepu.

I zjazd kursu zastępowych H.I.T

W ten weekend 13-15.01.2012 odbył się pierwszy zjazd kursu. 24 kursantów z 6 drużyn w szczepie wzięło udział w harcerskim instytucie twórczym. Główna kadra kursu to komendantka Marta Kapturkiewicz, zastępcy Michał Salwiński i Grzegorz Turbasa, oboźny Mateusz Romanowski, Marta Niezgoda. Zajęcia prowadzili Piotr Salwiński, Katarzyna Pucułek, Alicja Musiał, Karolina Marat, Jagoda Gośko, Magdalena Furtak, a w kursie pomagali Dominika Czółno, Hubert Wilczyński, Iga Gadubała, Tomasz Matlęga, Kamil Czarnecki i Kacper Obydziński.

Zastępowi mieli szansę poznać co to jest grupa, jak być starszym bratem, jak uczyć poprzez działanie. Wszystko to w ciekawej formie czy to podróży do Egiptu, poznania wojskowego, architektów, itd.

Szczep Tęczowy w Gazecie

W dniu 10.01.2012 w Dzienniku Polskim ukazał się krótki artykuł o Szczepie Tęczowym. Zobaczcie sami:

Złoty Medal dla Szczepu ZHP Tęczowy

5.01.2012

W dniu 5.01.2012 przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa profesor Władysław Bartoszewski nadał złoty medal opiekuna miejsc pamięci narodowej za opiekę nad miejscami walki i męczeństwa dla Szczepu ZHP Tęczowy.
Dla Nas ten medal jest o tyle cenny, że nikt z Naszego środowiska nie wnioskował o przyznanie medalu, a zostaliśmy docenieni przez to, że wychowujemy młode pokolenia dbając i pamiętając o dziedzictwie i historii Nowej Huty, pól bitewnych w Racławicach i celach Gestapo przy ulicy Pomorskiej 2 w Krakowie.

2011

Rok 2011 już za nami. Warto go krótko podsumować i przypomnieć sobie co się działo przez ubiegły rok w Tęczowym.

Zaczynamy od stycznia i balu instruktorskiego. Później wielkie sprzątanie w magazynie i remont. To Nasz ogromny sukces! Marzec i Kwiecień stał pod znakiem imprez programowych – Gała i Kosa. W maju na naszą kadrę czekały warsztaty magazynowe i 55 dniówka. W czerwcu pomagaliśmy otworzyć wystawę na ulicy Pomorskiej 2. W wakacje byliśmy nad morzem i we Francji. Wrzesień to czas naborów i wyjazdu do Gołkowic. W październiku biwakowaliśmy z drużynami, a w listopadzie sprzedawaliśmy znicze. W grudniu wyjechaliśmy do Bukowiny i pomagaliśmy szlachetnej paczce i schronisku dla zwierząt.

Wyjazd instruktorski do Bukowiny

2-4 grudzień 2011

Tradycyjnie na początku grudnia pojechaliśmy do Bukowiny. Jest to czas dla kadry. Możemy odpocząć, dobrze się pobawić i zintegrować. Tym razem w piątek czekała na nas zabawa kostiumowa w stylu kreskówek. W sobotę pojechaliśmy na narty do Białki Tatrzańskiej i do term geotermalnych. Wieczorem na kadrę szczepu czekała niespodzianka w formie gry miejskiej w Zakopanem zorganizowanej przez komendę szczepu. Kadra wcieliła się w rolę mafii i  z użyciem, fotokodów i najnowszej technologii gracze mieli przejąć transport.

W niedzielę zostało nam tylko wrócić do Krakowa.

Bieg na Samarytankę i Ćwika

19.11.2011

Nasi harcerze starsi mieli okazję wykazać się umiejętnościami i technikami harcerskimi. Po raz kolejny organizujemy bieg na stopień samarytanki i ćwika. Harcerze musieli się wykazać znajomością technik harcerskich, ale nie tylko. Jeden z punktów był w całości po angielsku, na innym punkcie czekały małe zagadki z życia publicznego Polski. Cały bieg odbył się na obszarze dwóch malowniczych dolinek – Będkowicka i Kobylańska.

Bieg z wynikiem pozytywnym zaliczyli:

Jagoda Gośko i Piotr Turbasa, Gratulujemy!

Kurs Przybocznych

10-13.11.2011

12 naszych kursantów – Marysia, Dominika, Ola, Weronika, Agnieszka, Wiktoria, Weronika, Kuba, Hubert, Tomasz, Łukasz i Ala, wzięli udział  w pierwszym zjeździe kursu przybocznych. Zdobywają wiedzę i umiejętności jak zostać dobrymi przybocznymi. Wzięli udział w wielu zajęciach, ale i poznali swoich rówieśników, którzy podejmują odpowiedzialną funkcję i starają się  pomagać w swoich drużynach. W kadrze kursu z naszego szczepu są phm Katarzyna Pucułek i phm Katarzyna Kopeć – Godlewska oraz pwd Grzegorz Turbasa.

Już niebawem kolejny zjazd kursu.

55 rodzajów tęczy!

13.11.2011

W niedzielne popołudnie w parku AWF spotkało się ponad 100 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników. Po co? by wziąć udział w Grze Integracyjnej Szczepu – 55 rodzajów Tęczy. Park AWFu został przez Nas opanowany. Każdy uczestnik otrzymał swój numer startowy, oczywiście 55. Wszyscy wyruszyli na trasę gry aby wykonać 5 zadań i pokonać 5 strażników. Graliśmy w stick sticka, walczyliśmy przy pomocy super „pistoletów”, strzelaliśmy z łuku, chodziliśmy po linie, czy huśtaliśmy się. Każdy patrol to miks harcerzy z każdej drużyny. To pozwoliło nam się lepiej poznać i zobaczyć, że nie jesteśmy sami na zbiórkach, ale należymy do większej rodziny – Tęczowej rodziny.

Po zakończonej grze odbył się apel, na którym wręczyliśmy nagrody i dyplomy pamiątkowe. Nasi harcerze otrzymali również plakietki szczepu, a później wszyscy zajadali się pysznymi ciasteczkami, oczywiście z lukrowaną cyfrą 55.

A wszystko to po to aby zacząć oficjalnie obchody 55-lecia szczepu. Od tego momentu ruszamy z kampanią 55! Do maja będziemy organizować akcje, filmiki aby uczcić naszą rocznicę.

Harcerska Akcja Znicz

30.10 – 1.11 2011

Dwa namioty, kilkadziesiąt osób do obsługi, uśmiech na twarzach to w skrócie Nasze stoisko ze zniczami. Jak co roku rozstawiliśmy się przy bramie cmentarza Grębałów w Krakowie. Przez trzy dni prowadziliśmy stoisko, pilnowaliśmy zniczy w nocy, kierowaliśmy zmianami, ustalaliśmy ceny, itd. Wszystko to po to aby Szczep ZHP Tęczowy miał środki finansowe na organizację akcji programowych dla Naszych harcerzy. Całe fundusze z akcji zostaną przeznaczone na zakup materiałów programowych i organizację wyjazdów, biwaków, kursów, rajdów, akcji, festiwali, itd.

Do zobaczenia na Naszym stoisku już w Kwietniu, w czasie Świąt Wielkanocnych.

Wyjazd integracyjny gimnazjum 50 w Gołkowicach

25 – 27 wrzesień 2011

Już tradycyjnie kadra instruktorska Naszego szczepu pod koniec września pomaga w organizacji wyjazdu integracyjnego w Gołkowicach. Akcja ta ma wymiar promocyjny dla naszej drużyny starszoharcerskiej oraz podtrzymanie dobrej współpracy ze szkołą. Gimnazjaliści mają okazję spróbować się w rozgrywkach sportowych, grach terenowych, zabawach, biegu uśmiechu, pobawić się na dyskotece oraz wziąć udział w kominku harcerskim.

 

Rada szczepu na Grzechyni

26-28 sierpień 2011

Czas rozpocząć nowy rok harcerski. Kadra szczepu spotkała się na Grzechyni by podsumować ubiegły rok harcerski. Dokonaliśmy analizy SWOT naszego środowiska, realizacji naszej strategii. Postawiliśmy sobie nowe cele, wyzwania i chcemy je wspólnie realizować.

Nie zabrakło czasu na zabawę, integrację i śpiew przy blasku ognia. Drużynowi w zamian za trud i czas poświęcony na rzecz szczepu otrzymali polary i bluzy szczepu, a przyboczni bluzy.

 

Wyjazd instruktorski do Francji

1-14 sierpień 2011

Kontynuacja zeszłorocznej wymiany ze scoutami francusimi. 17 instruktorów udało się do Francji aby poznać kulturę, zwyczaje i scouting. Pierwsze 5 dni spędzilismyna obozie scoutowym. Małe namioty, ubikacje, z których wystaje głowa, ale super atmosfera. Sami gotujemy posiłki, idziemy na wędrówkę i pomagamy przy „renowacji” zamku.

Kolejne 3 dni to wizyta w domach scoutów. Wspólne posiłki z rodzinami, dyskusje, zwiedzanie, oglądanie zdjęć. Jedyna szansa aby tak blisko poczuć Francję.

Na koniec został nam Paryż. To miasto wciąga i ….. Zobaczyliśmy wieżę Eifla, Louvre, Katedrę Notre Dam, Pompidoue, Groby Chopina i Morissona, ulice, place, itd.

Obóz szczepu ZHP Tęczowy w Szklanej Hucie

6-26 lipiec 2011

Blisko 120 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów spędziło wspólnie czas na obozie w Szklanej Hucie. 3 tygodnie pełne przygód, wspólnych ognisk, gier.Był to czas niezwykły, czas magiczny, czas na zawiąaznie nowych przyjaźni, poznanie nowych umiejętnościami, zmierzenia się swoimi słabościami. Trzy podobozy, trzy pogramy – Euroland, Podróżnicy w czasie i Wiedźmin. Ponad 150 zajęć, wycieczki, wędrówki, festiwal, festyn, przekazanie, dni drużyn, bieg harcerski, olipmiady, itd. Można wymieniać bez końca. Najważniejsza są wspomnienia, zapach lasu, szum morza i ludzie…

Do zobaczenia za rok :)

 

Zakończenie Roku Harcerskiego 2010/2011

19 czerwca 2011

W dniu dzisiejszym wszyscy harcerze z Nowej Huty spotkali się pod Kopcem Wandy aby zakończyć kolejny rok harcerski. O godzinie 17:00 rozpoczął się apel, ale po krótkiej chwili niestety nadciągnęła burza. Dlatego szybko apel został przerwany.

Najważniejsza informacja to mamy nową, pełnoprawną drużynę – 346 KDH Destemido. Gratulujemy, ale i życzymy dalszych sukcesów i chęci do rozwoju.

Nasze drużyny zostały również docenione – 335 KDSH Niewidzialni została najlepszą drużyną starszoharcerską, a 207 KDH Żagiew zajęła 2 miejsce w pracy z metodyką harcerską w Namiestnictwie Orla Perć.

Festyn Organizacji Pozarządowych

4 czerwca 2011

Plac centralny zaroił się od namiotów organizacji pozarządowych. Nie mogło tam zabraknąć Związku Harcerstwa Polskiego. W przygotowaniu stoiska Hufca Kraków Nowa Huta pomagali nasi harcerze. U nas można było sprawdzić jak się chodzi pod wpływem alkoholu (używając alko okularów), rozwiązać tajemnicę Nowej Huty bawiąc się w małą grę, pomalować dzbanuszki, czy wziąć udział w kursie pierwszej pomocy.

Pomorska 2

02 czerwca 2011

W Krakowie przy ulicy Pomorskiej 2 podczas II wojny światowej znajdowała się siedziba gestapo. Świadectwem przeszłości tego miejsca są zachowane do dziś cele dawnego aresztu gestapo – miejsce pamięci narodowej i najważniejszy punkt przygotowywanej ekspozycji. Wystawa Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956, opowiadając o złożonej historii naszego miasta, przygotuje zwiedzającego do wizyty w celach, gdzie torturowano i mordowano Polaków walczących o wolną i niepodległą Polskę.

W dniu 2 czerwca 2011 instruktorzy naszego szczepu pomogli Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa w czasie otwarcia nowej ekspozycji przy ulicy Pomorskiej. Nasze harcerki rozdawały pamiątkowe przypinki, pomagaliśmy prawnukom generałów Armii Krajowej zapalić znicze, organizowaliśmy widownię, kierowaliśmy ruchem zwiedzających. Wszystko to w imię harcerskiej służby i żywej lekcji historii.

Zapraszam również do obejrzenia krótkiej relacji z wydarzenia.

 

Marsz Azylanta

22 maja 2011
W niedzielne, słoneczne południe pod Barbakanem zebrali się szczęśliwi posiadacze zaadoptowanych zwierząt z Krakowskiego Schroniska jak ich miłośnicy, by wziąć udział w Marszu Azylanta. W tym miejscu oczywiście nie mogło zabraknąć Nas – Tęczowych! Tym razem wcieliliśmy się w rolę wolontariuszy, którzy zbierali pieniążki na zwierzaczki, a  także pomagali w organizacji przemarszu. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie, panowała sympatyczna atmosfera .Pogoda dopisała, uśmiechy na twarzach zebranych, merdające ogonki psiaków, czy czegoś można więcej chcieć by akcja była udana?

50 dniówka

Po raz pierwszy kadra szczepu zorganizowała sobie wspólne grillowanie na 50 dni przed obozem. Nieplanowana akcja szczepu, zainicjowana przez młode instruktorki szczepu. Takie drobne i miłe pomysły budują wspólnotę. Wspólnotę która zmienia nasze otoczenie. Oto, krótka, trochę nietypowa relacja pokazująca jak nawet najprostsze gesty i zachowania budują  „Prawdziwe Barwy Życia”.
Oto link do filmu z 50 dniówki.

Bieg harcerski na samarytankę i ćwika

7.05.2011

Tradycją szczepu Tęczowy jest organizowanie specjalnego biega na stopień samarytankę i ćwik. Ideą bieg jest sprawdzenie umiejętności harcerzy, ale w sposób jak najbardziej praktyczny.

Dokładnie o godzinie 8:00 uczestnicy dowiedzieli się gdzie mają wyruszyć aby dotrzeć na trasę samego biegu. W tym roku harcerze używali do przemieszczania się rowerów. Sam biegł rozgrywał się w Lasach Tynieckich, więc harcerzy czekała piękna, malownicza, ale wymagająca wyprawa.

Po do dotarciu na miejsce harcerze musieli wykonać osiem zadań:

1. Wykorzystując swoją wiedzę na temat węzłów pomóc małej dziewczynce zawiesić huśtawkę na drzewie.
2. Przygotować posiłek do restauracji dla gościa używając materiałów, które harcerze przynieśli ze sobą oraz gotując na kuchni polowej.
3. Odtworzyć historię harcerstwa transportując odpowiednie fakty i opisy za pomocą quada.
4. Wybudować łóżko wykorzystując zasoby lasu oraz odgadnąć do kogo należą mundury wiszące w szafie.
5. Ułożyć strukturę ZHP, która zawisła na moście linowym.
6. Udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku samochodwego.
7. Pomóc osobom, które znalazły się w skażonym terenie – zbudować czerpak na wodę i ją przetransportować i rozbić namiot.
8. Odszyfrować hasło, które było nadawane morse’am za pomocą gwizdka.

Po przejściu całej trasy harcerze z kadrą mieli szansę przyrządzić sobie kiełbaski z grilla. Po czym podsumowaliśmy bieg i wręczyliśmy certyfikaty ukończenia biegu.
Gratulujemy osobom, którym udało się zdobyć 70% możliwych punktów i zaliczyli bieg:

Monika Suchy, Karolina Marat, Alicja Musiał, Joanna Cisło, Małgorzata Śmigla, Weronika Witowska, Adrian Ostromęcki, Przemysław Sobik, Iga Gadubała, Ewa Komońska.

Jeszcze raz Gratulujemy!

Wiosenny Znicz

22-24.04.2011

Po raz pierwszy Szczep ZHP Tęczowy ustawił swoje stoisko ze zniczami w czasie Świąt Wielkiej Nocy. Nasi harcerze przez trzy dni dzielnie obsługiwali swoich klientów. Wszystko po to aby zebrać fundusze na realizację naszych celów statutowych. Na 6 zmianach pracowało nas blisko 30 osób, a każdej nocy przynajmniej 3 osoby pilnowały naszego sprzętu. Niestety w niedzielę musieliśmy się ewakuować ze względu na niesprzyjającą pogodę. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy poświęcili przynajmniej choć trochę swojego czasu w święta i Nam pomogli, a nasze stoisko znowu będzie można zobaczyć już w listopadzie.

XII Rajd KOSA

W piątek na starcie rajdu Kosa stawiły się wszystkie drużyny szczepu Tęczowy – razem ponad 70 uczestników części harcerskiej.

Rozpoczęliśmy od wspólnego kominka integracyjnego. Harcerze mieli szanse na poznanie innych drużyn, ale i poznanie samego Tadeusza Kościuszki. Wzięliśmy udział w paradzie kłamców z udziałem babci, sąsiadki i przyjaciela dowódcy insurekcji.

Po kominku rozpoczęły się pierwsze zmagania o tytuł najlepszej drużyny na rajdzie. Harcerze musieli przejść szkolenie i pierwszy trening przed niedzielną misją. Zadaniem harcerzy było dokonanie zwiadu na terenie wroga – wejść niezauważonym do szkoły i odczytać odpowiednie pozycje wojsk carskiej Rosji.

Na szczęście pierwsza misja się udała, a na harcerzy czekał zasłużony odpoczynek.

W sobotę z samego rano wyruszyliśmy na trasę przemarsz wojsk z Dziaduszyc do Racławic. Każdy patrol otrzymał mapę trasy i kartę patrolową. Drużyny mogły również dotrzeć na punkty znajdujące się wokół trasy, ale bez względnie wszystkie oddziały wojska tadeusza Kościuszki musiały się stawić o godzinie 16:00 w Racławicach. na punktach w czasie przemarszu na uczestników czekał transport quadem zasobów żywnościowych, walka z oddziałem wroga przy pomocy paintballa, malowanie obrazu panoramy racławickiej, trening spranowściowy w spodniach trzyosobowych i zagadka logiczna ciesząca się największą popularnością.

Po dotarciu do Racławic dołączyliśmy zuchów, które cały dzień spędziły wokół kopca. Tradycyjnie przed pomnikiem Bartosza Głowackiego odbył się apel szczepu, na którym została podsumowana część zuchowa oraz zostały ogłoszone podziękowania. Po apelu czas na przerwe.

Wieczorem czekał na nas kolejny kominek, gdzie jeszcze bardziej mogliśmy poznać wszystkich harcerzy ze szczepu. Wieczorem kolejna misja – obserwacja terenu bitwy i próba podłożenia zasadzek. Cały teren był pilnie strzeżony przez carskich strażników. Jednak kosynierom udało się dotransportować materiały w wyznaczone miejsce.

W niedzielę czas na wielką grę i wielką bitwę. Wojska polskie i carskie starły się wzgórzach kopca Kościuszki w Racławicach. Historia została zachowana – Polakom udało się pokonać Moskali.

Zostało tylko podsumować Rajd:

Złoty Medal: PKDW Bastion
Srebrny Medal: 208 KDH HAKRATURY
Brązowe Medale: 335 KDSH Niewidzialni, 207 KDH Żagiew, 345 KDH Orion, PKDH Destemido, PKDSH Hadrenalien,

Zdjęcia z kosy harcerskiej i zuchowej

KOSA Zuchowa

W tym roku zuchy na KOSĘ pojechały w sobotę, tj. 16 kwietnia. Na miejscu otrzymały stary list. Napisane w nim było, że w Racławicach powstały wrota czasu oraz aby je otworzyć należy przypomnieć sobie co tak na prawdę  się tutaj wydarzyło. Zuchy zdecydowały, że pomogą i postaraja się w rozwiązaniu tego problemu. Dzielnie dawały sobie radę z wszelkich zadaniami i trudnościami.

Nasze zuchy poznały postać Tadeusza Kościuszkę oraz dowiedziały się kilku ważnych informacji o Europie. Podczas obiadu nie było też łatwo. Na dworze u króla zuchy miały specjalne zadanie. Na sam koniec stoczyliśmy bitwę. Dało to jednoznaczne zwycięstwo i otwarcie wrót. Część zuchów na pięknej polance otrzymała coś ważnego, ale to wiedzą tylko zuchy. Wieczorem zmęczone, zadowolone i ……….. opalone wróciły do Krakowa.

autor tekstu: Iga Gadubała

 

Przyjaciele