Obóz 2017

W tym roku miejscem naszej obozowej przygody stanie się Lgiń – niewielka wioska położona nad Jeziorem Lgińskim na granicy województw Lubuskiego i Wielkopolskiego. 120 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i instruktorów Szczepu Tęczowego wyruszy na 3 tygodnie do lasu, by poprzez udział w zajęciach programowych, wędrówkach i wycieczkach zdobywać nową wiedzę i umiejętności, ale też budować swój harcerski system wartości.

Zbiórka przed wyjazdem w poniedziałek 10 lipca o 7:40 na Dworcu Kraków Płaszów, powrót w niedzielę 30 lipca o 17:54 także na Dworcu Kraków Płaszów

MIEJSCE

Stanica Hufca ZHP Wschowa w Lginiu, gmina Wijewo, powiat Leszno, woj. Wielkopolskie.
ADRES DO KORESPONDENCJI: Stanica Harcerska w Lginiu, 67-400 Wschowa, Woj. Lubuskie

PODOBOZY:
Kolonia zuchowa: dla uczniów zerówki i 1-3 klas szkoły podstawowej,
Komendantka: Joanna Cisło HO, 504 548 234

Podobóz harcerski: dla uczniów 4-6 klas szkoły podstawowej,
Komendant: pwd. Tomasz Matlęga HO, 664 591 747

Podobóz starszoharcersko-wędrowniczy: dla uczniów gimnazjum i liceum,
Komendant: pwd. Piotr Górniak HO, 695 705 636

KOMENDA:
Sprawy organizacyjne: pwd. Piotr Turbasa HO, 791 560 335,
Sprawy finansowe: pwd. Wojciech Szydłowski HO, kwatermistrz obozu, 796 736 414.

 

RELACJA Z OBOZU

Poniedziałek – I dzień obozu – 10. 07.

Z samego rana nasi harcerze u zuchy wyruszyły, żegnane przez tłum rodziców,na wakacyjną przygodę. Do Lginia zmierzaliśmy pociągiem poprzez Częstochowę, Katowice i Wrocław, a w Lesznie przesiedliśmy się do autobusów. Tuż po przyjeździe na bazę zjedliśmy obiad i zaczęliśmy oporządzać namioty. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale daliśmy radę :)

Wtorek – II dzień obozu – 11.07

Rozpoczęliśmy dziś pionierkę. Harcerze starsi skupili się na budowie swoich prycz, natomiast w podobozie harcerskim i kolonii zuchowej powstały brama, ogrodzenie, elementy wystroju oraz tablice ogłoszeń i punktacji.  Wieczorem natomiast nadszedł czas na pierwsze, wspólne podchody obu naszych harcerskich podobozów, a zuchy dowiedziały, w mieszkańców których greckich miast wcielą się podczas tegorocznego obozu.

2

Środa – III dzień obozu – 12.07

Po skończeniu budowy prycz harcerze starsi zajęli się resztą urządzeń obozowych. Harcerze, którzy pionierkę skończyli dzień wcześniej, udali się wieczorem nad jezioro, gdzie po raz pierwszy podczas obozu wykąpali się pod czujnym okiem ratownika i kadry. Wieczorem zorganizowaliśmy kominek integracyjny, w czasie którego harcerze, działający w ciągu roku w różnych jednostkach, lepiej się ze sobą zapoznali.

Zuchy zapoznali się z mapą Słonecznej Hellady i poznali wszystkie ważne miejsca znajdujące się na bazie. Wieczorem wzięły udział w kominku wprowadzającym do obrzędowości koloni.

Czwartek – IV dzień obozu – 13.07

Dzisiaj miał miejsce apel otwierający cały obóz. Przy jeziorze w Lginiu zgromadziło się nas blisko 120 zuchów, harcerzy i instruktorów. Mianowano kadrę podobozów i odczytano rozkaz komendanta Hufca, mianujący komendanta i kwatermistrza obozu.

Harcerze po apelu udali się na zwiad po okolicy i zawitali do Wijewa, po którym wzięli udział w wieczornej grze terenowej po pobliskim lesie. W tym czasie harcerze starsi plażowali nad jeziorem oraz ustalali regulamin podobozu, a wieczorem, po krótkim odpoczynku, wrócili do budowy bramy. Zuchy po południu udały się natomiast do greckiego teatru. Wieczorem natomiast poznały zuchowe stopnie i dowiedziały się, jak je zdobywać.

Piątek – V dzień – 14.07

Zuchy, kontynuując tematykę samorozwoju, z rana nauczyły się,czym są sprawności indywidualne. Po obiedzie udały się na plażowanie, a wieczorem uczestniczyły w kominku o Prawie i Obietnicy Zucha. Harcerze poszli rano w ślady zuchów z poprzedniego dnia i podczas zajęć dowiedzieli się o sprawnościach indywidualnych i przeprowadzono dla nich prelekcję o higienie osobistej. Po południu rozegrali mecz w quidditcha oraz przygotowywali się do obrzędowego otwarcia całego obozu. Wieczorem natomiast obejrzeli film „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Harcerze starsi poranek spędzili na integracji między zastępami, a popołudniu rozpoczęli swoją fabularną podróż przez galaktykę i udali się na zwiad do Lginia, natomiast wieczorem wzięli udział w grze obrzędowej.

Sobota – VI dzień – 15.07

Dziś od rana ruszyły przygotowania do otwarcia zgrupowania. Każdy z podobozów przygotował swój własny występ, który obrazował ich obrzędowość. Dzięki temu mogliśmy ujrzeć niebiesko-białe ściany domów i błękitne morze Słonecznej Hellady, poznać najlepsze szkoły magii i czarodziejstwa z całego świata oraz zwiedzić statek kosmiczny i poznać jego załogę. Po zwiedzeniu wszystkich podobozów udaliśmy się na wspólne ognisko zabaw i piosenek.

3

Niedziela – VII dzień – 16.07

Zuchy, korzystając z dobrej pogody, rozpoczęły dzień na plaży. Następnie przystąpili do  odbudowy miast zniszczonych przez tornado, która zajęła im czas aż do wieczora. Potem przygotowywały się do jutrzejszej wycieczki do Wolsztyna.

Harcerze z samego rana uczestniczyli w grze samarytańskiej, sprawdzając swoją znajomość zasad I pomocy. Popołudniu natomiast uczestniczyli w rozgrywce quidditcha oraz wyprali swoje rzeczy podczas dnia gospodarczego. Wieczorem nadszedł czas na zajęcia ze struktury ZHP. Uczestnicy dowiedzieli się, z jakich organów i funkcji składa się Związek i jakimi sznurami oznaczeni są poszczególni instruktorzy.

Harcerze starsi po śniadaniu uczyli się nowych szyfrów oraz wymyślali własne. Następnie udali się do lasu, aby poznać okoliczną roślinność i jej zastosowanie. Nauczyli się nowych węzłów i przypomnieli sobie stare, a wieczorem wzięli udział w grze fabularnej w przestrzeni kosmicznej.

 

4

Poniedziałek – VIII dzień – 17.07

Zuchy wyjechały dziś na wycieczkę do Wolsztyna, na której zwiedziły znane muzeum parowozów oraz wzięły udział w grze, którą przygotowała dla nich kadra zuchowa.

Szyframi zajął się tym razem podobóz harcerski. Po tych zajęciach miała miejsce kolejna rozgrywka pomiędzy zastępami w quidditcha. Po obiedzie harcerze poznali historię skautingu, przypominając sobie między innymi, kim był Robert Bodan-Powell, czym i kiedy był obóz na wyspie Brownsea.  Wieczorem udali się oni do lasu, gdzie nauczyli się ustalać kierunki świata i innych ciekawych umiejętności podczas zajęć z terenoznawstwa.

Harcerze starsi tuż po śniadaniu opuścili obóz na cały dzień i udali się na wycieczkę krajoznawczą po pobliskich lasach.

 

Wtorek – IX dzień – 18.07

Zuchy ranek spędziły na praniu swoich ubrań w ramach dnia gospodarczego. Wieczorem nadszedł czas na festiwal talentów, podczas którego zuchy popisywały się przed rówieśnikami swoimi tanecznymi i wokalnymi umiejętnościami.

Harcerze wyruszyli dziś na wędrówkę. Za cel dnia pierwszego obrali sobie Włoszakowice, w których mieli spędzić noc w miejscowej szkole. Po drodze zwiedzili oni część Przemęckiego Parku Krajobrazowego i znaleźli się pod Kopcem Wilsona.

Harcerze starsi opuścili obóz na kolejny dzień. Tym razem dostali listę survivalowych zadań do wykonania, które miały przetestować ich umiejętność przetrwania w lesie i zaradność życiową.

 

Środa – X dzień – 19.07

Zuchy w swojej wyprawie po Słonecznej Helladzie spotkały dziś boginię łowów Artemidę.

Harcerze kontynuowali swoja wędrówkę, tym razem idąc z Włoszakowic do Wielunia.

Harcerze starsi kolejny dzień spędzili na kosmicznej podroży. Mieli zajęcia z  przyrodoznawstwa oraz wzięli udział w galaktycznej olimpiadzie.

 

Czwartek – XI dzień – 20.07

Zuchy od rana współzawodniczyły ze sobą podczas igrzysk olimpijskich, biorąc udział w wielu dyscyplinach sportowych. Wieczorem natomiast wzięły udział dionizjach, święcie ku czci boga Dionizosa. 

Harcerze wrócili dziś z wędrówki i zaraz po obiedzie wyszli plażować nad jeziorem, a potem udali się na sesję zdjęciową. Wieczorem nadszedł czas refleksji nad Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim na kominku. 

Harcerze starsi rozpoczęli dzień od przygotowania do targów i poznania historii ZHP. Po obiedzie uczestniczyli w grze terenowej oraz samarytańskiej i plażowali nad jeziorem. Wieczorem natomiast toczyli dyskusje o harcerskich ideałach.

 

Piątek – XII dzień – 21.07

Zuchy z rana przygotowywały się do targów, obmyślając, co zaprezentują na swoich stoiskach. Popołudniu opatrywali rannych w wojnie trojańskiej, ucząc się zasad I pomocy. 

Harcerze rozpoczęli dzień od prania, a potem udali się na boisko do quidditcha, gdzie rozegrali kilka emocjonujących spotkań. Następnie kadra przeprowadziła dla nich zajęcia z przyrodoznawstwa, polegające na zebraniu i przesadzaniu ziół.

Harcerze starsi wyszli natomiast na wędrówkę. Idąc w ślady harcerzy, za swój cel obrali szkołę we Włoszakowicach.

 

Sobota – XIII dzień – 22.07

Zuchy przez cały dzień kontynuowały przygotowania do niedzielnego festynu i targów. Oprócz swoich stoisk przygotowywały także piosenki.

Harcerze wyszli dziś na chatki, podczas których nie tylko musieli zbudować sobie szałas w lesie, ale także wykonać zlecone im zadania z obszaru technik harcerskich takich jak przyrodoznawstwo i terenoznawstwo. Wieczorem i zuchy i harcerzy brali udział w mszy świętej na terenie bazy.

Harcerz starsi kontynuowali swoją wędrówkę i udali się do Wielunia.

 

Niedziela – XIV dzień – 23.07

Na dzisiaj zaplanowano targi oraz festyn obozu. Cały ranek upłynął we wszystkich podobozach pod znakiem tejże imprezy. Zuchy, harcerze i harcerze starsi przygotowywali się do niej całe przedpołudnie. Po obiedzie wszyscy zgromadzili się wokół miejsca ogniskowego, gdzie swoje stragany rozłożyły szóstki i zastępy. Spróbować można było specjałów przygotowanych na kuchniach polowych, rękodzieła wykonanego przez harcerzy i wziąć udział w zawodach ze strzelania z łuku i rzucania klapkiem. Wieczorem nadeszła pora festiwalu. Uczestnicy obozu przygotowali piosenki zarówno harcerskie jak i popularne. Nie zabrakło występów solowych.

 

 

 

—————————————————————————————————————————————-

EKWIPUNEK:
– pełny mundur harcerski / zuchowy: bluza, spodenki/spódnica, czarne sztuce z dwoma białymi paskami, buty typu „trapery” lub buty turystyczne za kostkę, zielona chusta, suwak na chustę, zielone pagony, pas harcerski, chłopcy – plakietka WOSM, dziewczynki – plakietka WAGGGS, nakrycie głowy zgodnie z zasadami przyjętymi w drużynie (zuchów nie dotyczy).
– duży plecak na ekwipunek, bez dodatkowych zwisających worków i przedmiotów, mały plecak na wycieczki, gry,
– śpiwór, karimata, jasiek,
– kurtka przeciwdeszczowa, ciepła kurtka, dres, ciepłe bluzy, spodnie typu jeansy, czarne spodnie
do munduru, min. 5 podkoszulków, 7 par skarpet, 7 zmian bielizny osobistej, piżama, strój kąpielowy, krótkie spodenki, trampki/addidasy, klapki, kalosze, czapka przeciwsłoneczna, okulary przeciwsłoneczne,
– 2 ręczniki, przybory do mycia (mydło, szczoteczka i pasta do zębów, szampon), grzebień, olejek do opalania, środki przeciw komarom i kleszczom,
– latarka z zapasową baterią, menażka i sztućce, pojemnik na napoje, przybory
do szycia, chusteczki higieniczne, przybory do pisania, rysowania, apteczka osobista,
– scyzoryk lub finka – zuchów nie dotyczy,
– strój obrzędowy,
– kieszonkowe – wg uznania Rodziców, można wpłacić do depozytu,
– podbita legitymacja szkolna, legitymacja zucha/książeczka harcerska,
– dobrowolnie: aparat fotograficzny, kompas, busola, instrument muzyczny, sznurek, linka
Prosimy nie zabierać sprzętu RTV, zabawek elektronicznych, przedmiotów wartościowych, dużej ilości pieniędzy,

Należy mieć spis własnego ekwipunku. Ponadto prosimy by wszystkie rzeczy były podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka. Torby oznaczone wstążkami: czerwona – zuchy, żółty – harcerze, zielony – hsiw.

Organizator obozu i kadra nie bierze odpowiedzialności za sprzęt RTV i telefony komórkowe uczestników.
Organizator nie zezwoli na udział w obozie osoby bez obowiązkowych szczepień oraz osobie, która nie pokryła kosztów.

STROJE OBRZĘDOWE

ZUCHY:

Toga grecka wykonana według poniższej instrukcji. Pod togą koszulka w kolorze szóstki.

Toga zuchy

 

 

 

 

 

 

HARCERZE:

Każdy uczestnik powinien posiadać szatę do kolan, przekładaną przez głowę w kolorze zastępu. Z przodu wyszyty herb (pierwsza litera nazwy zastępu – może być ozdobiona) o wymiarach około 10x15cm. Szaty mogą mieć kaptur lub/i wyszyte z tyłu nazwisko/pseudonim i numer jednak musi być to jednolite w zastępie. Prócz tego każdy uczestnik powinien posiadać różdżkę o długości około 30cm.

Hermione Granger (EMMA WATSON, left) joins the Quidditch players including Draco Malfoy (TOM FELTON, center) and Harry Potter (DANIEL RADCLIFFE) in Warner Bros.' Pictures' "Harry Potter and the Chamber of Secrets." PHOTOGRAPHS TO BE USED SOLELY FOR ADVERTISING, PROMOTION, PUBLICITY OR REVIEWS OF THIS SPECIFIC MOTION PICTURE AND TO REMAIN THE PROPERTY OF THE STUDIO. NOT FOR SALE OR REDISTRIBUTION HARRY POTTER and all related indicia are trademarks of and ©2002 Warner Bros. All Rights Reserved. Harry Potter Publishing Rights ©J.K.R.

HSiW:

Strój według projektu zastępu w kolorze wylosowanym podczas spotkania. Stroje powinny nawiązywać do ubiorów postaci z uniwersów Science Fiction, a uczestnicy powinny wykonać je samodzielnie.

Przyjaciele